Príručka pre turistu odchádzajúceho do Bratislavy

Príručka pre turistu odchádzajúceho do Bratislavy

Pred odjazdom

Pred opustením domu skontrolujte:
— yypli ste všetky elektrické a plynové zariadenia;

— zavreli ste dvere a všetky okná;
— vyniesli ste smeti;
— postarali ste sa o svoje kvetiny a domácich miláčikov;
— zaplatili ste všetky účty;
— u niekoho, komu dôverujete, ste nechali náhradný kľúč, pre prípad mimoriadnej situácie.
Taktiež preverte, či máte so sebou:
— Cestovný pas (pas musí mať platnosť dlhšiu nemenej ako tri mesiace od dátumu konca Vašej cesty);
— fotokópiu Vášho cestovného pasu (Môže sa hodiť pri strate pasu aj v prípade iných nepredvídaných okolností);
— víza krajiny určenia (v prípade potreby);
— zmluvu o cestovnom poistení;
— cestovné doklady alebo Vouchery (letenky, ubytovanie, iné.);
— hotovosť a bankové karty.
Nezabudnite si zbaliť:
— lieky nevyhnutné po dobu Vašej cesty;
— žuvačka/sladkosti, pre zníženie tlaku v ušiach pri vzlete a pristáti;
— dobrú knihu na skrátenie času cesty.
Cenné a krehké veci:
— ako fotoaparáty, videokamery, hotovostné prostriedky, šperky a podobné, vždy noste v príručnej batožine.
Ostré predmety, tekutiny, spraye a gely:
— nesmiete prepravovať v príručnej batožine.

V prípade cestovania s deťmi

Prečítajte si, prosím, náš článok, pozrite sa na pripomienku «Pravidlá výletu do zahraničia maloletých občanov SR»

Colná kontrola pred odletom

Základné pravidlá:

Ak neprekračujete hranicu s menou a predmetmi, ktoré sa majú deklarovať, prejdite colnou kontrolou cez Zelený koridor. Bez deklarácie máte právo vyviezť finančné prostriedky v hodnote maximálne 10.000 USD.  Na peňažné prostriedky vyvážané kreditnou kartou nie je žiadne obmedzenie. Deklarovanie platobných kariet nie je potrebné.  

Colná kontrola na Slovenských letiskách

Slovensko nepatrí medzi štáty s prísnymi colnými pravidlami. Bez osobitného povolenia však nemáte právo brať si so sebou v osobnej batožine: Všetky materiály pornografického charakteru, drogy, strelné zbrane a muníciu, výbušniny, zvieratá a rastliny a potraviny obsahujúce mlieko alebo mäso. Tabakové výrobky sa tiež kontrolujú. Limit je 200 cigariet alebo 250 gramov čistého tabaku alebo 50 veľkých cigár. Objem alkoholických nápojov nesmie presiahnuť 2 litre a parfumy 250 ml. Dodržaním týchto jednoduchých pravidiel nenarušíte problémy pri prechode colnicou.

Hromadná doprava v Bratislave

Ak plánujete pendlovať po Bratislave viac ako 24 hodín a navštevovať všetky možné miestne múzeá, a nie vyrábať do iných miest, potom najvhodnejšie bude kúpiť si plastovú kartu s názvom Bratislava Card. Do jej benefitov patrí voľné cestovné, prakticky na všetkých druhoch dopravy a príjemným bonusom bude bezplatná návšteva niektorých múzeí hlavného mesta. 

Transferové služby z Letiska a na Letisko

Ak ste si zvykli na pohodlné cestovanie, radšej použite transfer z Letiska. Bude to lacnejšie a komfortnejšie ako taxík. Odporúčame použiť servis,  TransferBooking.

transferbooking

 

Príručka pre turistu odchádzajúceho do BratislavyPrenájom automobilu na letisku Bratislava.

Príručka pre turistu odchádzajúceho do Bratislavy Dôležité čísla:

  • číslo tiesňového volania – 112;
  • polícia – 158;
  • požiarnici – 150;
  • zdravotná záchranná slzžba – 155.

 


Dni pracovného voľna

1 januára — Deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky
6 januára — Zjavenie Pána (traja králi)
19 apríla — Veľká noc ,Veľký piatok

22 apríla — Veľká noc, Veľkonočný pondelok
1 mája — Sviatok práce
8 mája — Deň oslobodenia od fašizmu
5 júla — Sviatok svätého Cyrila a Metóda
29 augusta — Výročie SNP
1 septembra — Deň Ústavy  Slovenskej Republiky
15 septembra — Sedembolestná Panna Mária
30 októbra — Výročie deklarácie Slovenského národa
1 novembra — Sviatok všetkých svätých
17 novembra — Deň boja za slobodu a demokraciu
24 decembra — Štedrý deň
25 decembra — Prvý sviatok vianočný
26 decembra — Druhý sviatok vianočný

Smery cestovného ruchu

Hlavné pamätihodnosti Bratislavy: Stará radnica, Rólandova fontána (Maximilianova fontana), Michalská brána, Kostol trinitárov, Kostol Kapucínov (Kostol svateho Štefana), Bratislavský hrad, Dom svätého Martina, Pamätník SLAVÍN, Grassalkovičov palác, Primaciálny palác, Kostol svatej Alžbety, Most SNP a «Lietajuci tanier» (UFO), ZOO Bratislavy, Dom U dobrého pastiera.

Slovensko väčšinou navštevujú milovníci historických pamiatok. Na území krajiny sa nachádza neuveriteľné množstvo dobových hradov, pevností a kráľovských rezidencií. Každá stavba má svoj vlastný príbeh a desiatky rozprávkových legiend. Pritom sa netreba domnievať, že by si boli podobné. Sú tu aj elegantné budovy v štýle baroka a polovojenské stavby s obrannými priekopami a baštami. V niektorých zámkoch sa dokonca môžete zastaviť cez noc, aby ste si čo najviac vychutnali atmosféru stredoveku. 

V našom mladom štáte si nájdu svoje aj milovníci extrémnej dovolenky. V celej Východnej Európe sa tešia popularite lyžiarskyé centrá, ktoré sa nachádzajú vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Aj šetrných turistov si získavajú príjemnými cenami a vysokou úrovňou poskytovaných služieb. Z najpopulárnejších je možné vyzdvihnúť Smokovce, Štrbsko pleso a Donovaly. 

UNESCO

Program na zachovanie svetového dedičstva funguje vo všetkých krajinách sveta. Výnimkou nebolo ani Slovensko. Práve 7 z 370 objektov je na území nášho malého štátu:

— dedina Vlkolínec;
Spišský hrad;
— banské mesto Banská Štiavnica;
— drevené kostolíky v Slovenskej časti Karpát;
— stredoveká časť mesta Bardejov;
— jaskyne  Jaskyne Aggtelegsko – Slovenského krasu;
— pôvodné Bukové lesy Slovenska (Rožok, Stužica, Havešová v Bukovských horách a Vihorlatský prales).

Každé z týchto miest si zaslúži samostatný článok a celodennú návštevu. V dedine Vlkolínec stojí drevený kostol. Bola postavená v roku 1770 a takmer každý z obytných domov bol postavený pred viac ako 100 rokmi. Práve tam môže turista pocítiť, aké dôležité je preskúmať kultúrne dedičstvo navštevovanej krajiny. 

V Banskej Štiavnici funguje jedinečné banské múzeum pod šírym nebom. Okrem toho sú tam hneď dva dobové hrady a kostol sv. Kataríny, vybudovaný v prísnom gotickom štýle. Za pár hodín všetky tieto pamiatky určite neobídete. 

Keď sa vydáte na cestu po slovenskej časti Karpatských hôr, môžete na vlastné oči vidieť, aké rôznorodé bolo za celé tie časy náboženstvo na území Európy. V blízkosti kostola sa nachádza 9 drevených kostier. Všetky sa výrazne líšia v oblasti architektúry. Sú tu elegantné budovy v štýle renesancie a stavby, ktoré načrtávajú spomienky na drsné Vikingy. Miestni obyvatelia pristupujú k ktorejkoľvek z týchto pamiatok minulosti s osobitným rešpektom. 

A neďaleko Poľských hraníc je mesto, taktiež chránené UNESCO. Prvé zmienky o Bardejove siahajú podľa archívov so Xlll storočia. Pekne opevnený, s rozvitou infraštruktúrou, bol dlhé roky vážnym uzlom obchodných ciest. No žiaľ, Bardejov bol v časoch druhej svetovej vojny zásadne poškodený. Po serióznych rekonštrukciach sa následne objavil na stupienkoch objektov svetového kultúrneho dedičstva UNESCO

Samozrejme, že sa tu nachádzajú aj unikátne prírodné klenoty. Spomedzi nich vyniká Národný park Aggtelekský kras (Slovenský kras), s jeho neporušenými krasovo vápencovými jaskyňami a pôvodnými stáročnými Bukovými lesmi. Ekosystém týchto miest sa prakticky nemenila od čias ľadovej doby. Akákoľvek poľnohospodárska činnosť na povrchu v okolí jaskýň je kategoricky zakázaná. A turisti si môžu po zaplatení vstupného naplno vychutnávať dycberúcimi výhľadmi.

A nakoniec, národná hrdosť Slovenska – Spišský hrad. Dostavaný v roku 1113, on vyzerá skutočne veľkolepo a monumentálne. Niekdajšia rezidencia kráľov, dnes prístupná všetkým návštevníkom od apríla do októbra.

Dovolenka na Slovensku sa môže ukázať jednoducho «exotická» a nezabudnuteľná a zanechá vo vás len príjemné spomienky, ak jej príprave venujete trochu času a štúdia .

Komentár